V roce 1949 byl založen kuželkářský oddíl ZSJ UTEX, ale krátce nato oddíl přešel pod Sokol Hylváty, kde vlastně kuželky existují dodnes. Začínalo se trénovat a hrát v pivovarské restauraci v Hylvátech. Protože hraní na jednodráze nebylo zrovna ideální rozhodoval se oddíl zda přistavět dráhu anebo vybudovat kuželnu novou. Nakonec zvítězila druhá varianta a bylo rozhodnuto, že stavba bude nad hřištěm Sokola Hylváty. Předsedou oddílu byl v té době Jan Maryška a již od počátku byly značné finanční problémy se zajišťováním stavby. Přes problémy byla stavba dokončena a 23.prosince 1955 zkolaudována. Správcem kuželny se stal Jan Maryška, který tam i bydlel. Oficální slavnostní otevření se však uskutečnilo až v létě 1957.
Oddíl začal hrát mistrovské soutěže nejprve ve III.třídě krajských soutěží a pak i ve třídě II. Již od začátku se staral také o dorost. V sezoně 1961-62 družstvo poprvé postoupilo do nejvyšší krajské soutěže. Zásluhu na tom měli hráči B.Heger, J.Kužílek, L.Mach, V.Mikšíček, Z.Pirkl, F.Polák, O.Svojanovský, J.Veselý a S.Samochin. V krajském přeboru však družstvo skončilo poslední a sestoupilo. Ve funkci předsedy působil Otakar Svojanovský, kterého později vystřídal Ladislav Mach a v roce 1970 Adolf Heider.
V roce 1971 přišel do oddílu Aga Plaňanský, který v té době skončil s aktivním hraním volejbalu. Přivedl ssebou i řadu spolupracovníků z VÚB a od té doby začala nová éra hylvátských kuželek. S pomocí dalších členů oddílu pracujících ve VÚB se rozhodli zkonstruovat automatické stavěče svépomocí. Parta ve složení Jan Dubánek, Pavel Kobližek, Jaroslav Langr, Josef Lžíčař, Manfred Moravec, ing.Petr Musil, Agaton Plaňanský, ing.Vítězslav Vašek a Ladislav Cibula začala tvrdě pracovat – bylo odvedeno více jak 7.000 brigádnických hodin. 20.září 1973 byl automatický stavěč uveden do provozu. V tomto roce byl také uspořádán 1.ročník Memoriálu Bohuslava Hegera za účasti 8 družstev.
V roce 1974 se podařilo po 12 letech opět postoupit do nejvyšší krajské soutěže – přeboru I.třídy. O tento postup se zasloužili hráči Adolf Heider, Pavel Koblížek, Jiří Kužílek, Josef Mach, Pavel Mach, Ladislav Mach, Agaton Plaňanský a ing. Vítězslav Vašek. Předsedou oddílu se stal na dlouhá léta Agaton Plaňanský. Družstvo jako nováček KP I.třídy obsadilo 1.místo, v oddíle začali hrát také ženy. Roku 1975 sehrál Aga zvláštní utkání ve kterém nastoupil proti šestici dalších hráčů a dosáhl vítězství 2589:2400.
V roce 1980 se Plaňanský probojoval poprvé na mistrovství ČR a v Přerově obsadil 20.místo. A družstvo vyhrálo krajský přebor a zúčastnilo se kvalifikace o postup do ČNL. V Olomouci obsadilo v sestavě J.Mach, P.Koblížek, ing. P.Musil, ing. V.Vašek, L.Kolář, A.Plaňanský a P.Glac 6.místo a do ČNL nepostoupilo.